Ľudia si často kladú otázku – kedy je ten ideálny čas na to, aby som si založil rodinu? Kedy mať prvé dieťa? Čakajú na ten moment, kedy budú pripravení a finančne zabezpečení na dieťa. No je toto správny prístup? Na všetky tieto otázky sa vám budeme snažiť odpovedať v tomto článku.

Chcete mať deti? Tu je odpoveď na to, kedy je ideálne založiť si rodinu (Foto: unsplash.com)

Prečo otehotnieť čo najskôr

Sami na sebe cítite, že v mladosti máte najviac energie, vaše zdravie prekvitá a máte chuť púšťať sa do nových vecí. Medzi 20. a 30. rokom života je obdobie, kedy si človek najjednoduchšie zvyká na nové veci a nemá problém vystupovať zo svojej komfortnej zóny. Aj preto sa v tomto období odporúča začať podnikať, študovať vysokú školu, oženiť sa/vydať sa alebo mať dieťa.

Čo hovoria na tehotenstvo odborníci? Ako optimálny vek určujú 18 až 27 rokov. Od 30 už začínajú ľudia starnúť, nemajú toľko energie a začínajú sa rozvíjať a prejavovať prvé zdravotné problémy. Po 30 sa tiež zvyšuje riziko ťažšieho otehotnenia, častejšieho potratu a častejších vrodených vývojových vád.

Kedy je ideálne otehotnieť?

Vek ženy, kedy má svoje prvé dieťa sa neustále zvyšuje a s tým ide ruka v ruke množstvo rizík – či už ohľadom pôrodu, zdravotného stavu dieťaťa aj matky. Ak by sme mali všeobecne povedať, kedy je ten ideálny vek na otehotnenie, tak je to čo najskôr. Čo najskôr podľa toho, ako vám to dovoľujú vaše vzťahy, financie a čas.

Problémom dnešnej doby je, že máme určitú postupnosť života, ktorú chceme dodržať – základná, stredná, vysoká škola, potom nejaká kariéra a až potom deti. A ak správne počítame, tak podľa tohto harmonogramu by ste mali mať prvé dieťa najskôr v 26. roku života. Nebojte sa porušiť toto nastavenie a ak chcete mať deti, tak sa rozhodnite čo najskôr.