Narodeniny je asi každý zvyknutý oslavovať. V prípade väčších jubileí sa niektorí rozhodnú zorganizovať oslavu v reštaurácii alebo podniku, zatiaľ čo pri tých “obyčajnejších” oslavách staviame skôr na pohodlie domova. Rozhodli ste sa aj vy zorganizovať takúto oslavu u vás doma? Tak by na nej určite nemalo chýbať toto!

Chystáte narodeninovú párty? Tipy a triky, čo na nej podávať, aby boli vaši hostia nadšení!
(zdroj: unsplash.com)

Chlebíčky na iný spôsob

Zabudnite na chlebíčky. Tie sú síce stále u mnohých obľúbené, ale tak trochu prežitkom minulej doby. Stavte skôr na obložené misy. Môžete na ne naaranžovať ovocie, zeleninu, syry, šunky – čokoľvek, čo vám a vašim hosťom chutí. Nie je to vôbec náročné, ani finančne, ani v rámci kulinárskych schopností. Pridajte k tomu pečivo a vidličky a vaši hostia budú nadšení. A ak predsa len milujete chlebíčky, alebo tzv. finger food (čiže jedlo, ktoré dokážete chytiť do prstov), buďte tiež originálni a vyrobte kanapky, mini sendviče, placky alebo bruschetty. Aj to, čo na nich dáte, môže byť originálne. Skúste odvážnejšie kombinácie, ktoré vytvoríte napríklad pridaním avokáda, granátového jablka, šunky v kombinácii s jablkom, olív, hrozna alebo byliniek.

Jedlo môžete aj objednať

Šaláty sú dnes voľbou číslo jeden z každého jedálneho lístka. Prečo by ste ich teda nemali na svojej oslave? Môžu byť zeleninové, ovocné, alebo aj v mäsovej verzii pre nevegetariánov. Ak máte možnosť grilovať, máte vyhraté. Každý totiž miluje hamburgery, klobásy, kura aj rôzne prílohy v podobe kukurice, grilovanej zeleniny alebo opečeného pečiva. Rovnako všetkými obľúbená je aj pizza. Organizáciu občerstvenia si môžete uľahčiť jej objednaním – máme pre vás napríklad tip na tie najlepšie pizze v Bratislave. Nezabudnite ani na dezert. Môže to byť narodeninová torta, ale aj niečo jednoduchšie, ako napríklad muffiny, cupcakes alebo zmrzlina, ktorá výborne osvieži najmä počas horúcich letných dní.

Dajte pozor, aby jedla nebolo málo – ale ani veľa

Súčasťou občerstvenia sú určite aj nápoje. K oslavám nejako prirodzene patrí alkohol, netreba to s ním však preháňať. Ideálne je napríklad servírovať miešané nápoje, ktoré si zvládnete urobiť aj sami – pozrite si naše tipy na miešané nápoje na doma. Nezabudnite ani na nealko, pretože vaši hostia môžu byť aj abstinenti alebo jednoducho skôr obľubovať nealkoholické nápoje. Ak viete, že žijú skôr zdravším životným štýlom, namiesto koly kúpte radšej džúsy alebo minerálky. Na preferencie svojich hostí a tiež ich potravinové alergie by ste mali brať najväčší ohľad, aby si vašu oslavu naozaj každý užil. Od toho sa odvíja aj množstvo jedla a pitia, pretože nie je nič horšie, ak prídete na oslavu, na ktorej ste po hodine hladní. Do úvahy v tomto prípade berte predovšetkým svoj rozpočet a počet hostí. A myslite na to, že aj vy sami by ste si svoju oslavu mali užiť, takže to netreba ani preháňať a neustále dokladať jedlo, alebo sa zaujímať, či je všetko v poriadku.