Podobne ako menštruácia, aj menopauza je intímnou témou, o ktorej ženy málokrát hovoria otvorene. Sprevádzajú ju nie príliš príjemné príznaky a mýtom tiež je, že s jej nástupom pre vás končí váš intímny život. Poďme sa však na menopauzu pozrieť z úplne inej strany!

Klimaktérium nie je tragédia - ako sa z neho dostať bez následkov?
(zdroj: unsplash.com)

Problémy určite konzultujte s gynekológom

Prechod obvykle u ženy nastupuje medzi 45. a 55. rokom života – na Slovensku je priemerný vek ženy s menopauzou 51 rokov. Medzi najčastejšie príznaky menopauzy patrí nespavosť, podráždenosť, návaly tepla a zimy, nepravidelná menštruácia a výkyvy nálad. Ak sú ťažkosti nezvládnuteľné, nebojte sa osloviť svojho gynekológa, ktorý vám môže predpísať hormonálnu liečbu. Hoci sa vo všeobecnosti odporúča dodržiavať zdravý životný štýl (a má to aj svoje opodstatnenie), v nasledujúcich riadkov vám ponúkneme aj trochu netradičné recepty na to, ako zvládnuť hormonálne nevyvážené obdobie svojho života s gráciou a bez problémov. 

Domácim zvieratkom proti depresii

Ak nie ste práve nadšenkyňou pravidelného behania alebo iného športu, ktorý môžete vykonávať každý deň a v každom ročnom období, stačí, ak sa vyberiete raz za čas na prechádzku. Ideálne je vybrať sa na prechádzku aj každý deň, hoci len na pol hodinku. V tomto smere vám môže byť veľkým pomocníkom domáci miláčik, ktorý vás k prechádzke prinúti, každý deň hneď trikrát. Častým problémom žien v prechode tiež býva syndróm prázdneho hniezda. Psíkom zabijete hneď dve muchy jednou ranou – nájdete si zdroj pravidelného pohybu a verného spoločníka, s ktorým sa môžete pohrať aj pomojkať, kedykoľvek sa začnete cítiť osamelo a depresívne. Ak predsa len nepatríte k natoľko aktívnym typom, zadovážte si menej náročnú mačku. Potrebujete svojmu novému zvieratku zadovážiť aj novú výbavu? Nielen na všetky potreby pre domácich maznáčikov môžete využiť naše promo kódy a zľavy.

Robte si radosť – hocičím

V období menopauzy alebo prechodu si vaše telo vyžaduje maximálnu starostlivosť. Hýčkajte si ho. Pokojne si raz za čas dajte aj nezdravé jedlo, ktoré máte rada, alebo si večer doprajte pohár vína či šálku obľúbenej kávy. Môžete sa stretnúť s tvrdením, že počas menopauzy by ste kávu nemali piť vôbec. Je to do istej miery pravda, najmä, ak trpíte osteoporózou, ktorá častokrát prichádza práve v menopauze. Ak však znížite dennú “spotrebu” z dvoch šálok na jednu, nebude to pre vaše zdravie nijako škodlivé. Pozrite si naše tipy na najlepšie kávovary a postarajte sa o to, aby ste pili len to najlepšie a najkvalitnejšie. Nezabudnite sa postarať aj o svoju pokožku, ktorá postupne stráca elasticitu. Okrem rôznych výživových a vitamínových doplnkov by ste preto mali vsadiť na kozmetiku s vitamínom C a koenzýmom Q1O. Dôležité je aj spomínané psychické zdravie. Robte si radosť čímkoľvek, čo je pre vás dôležité – kúpte si nové šaty, nové šperky, nové kreslo do obývačky alebo pekný obraz. Využiť na to môžete naše kupóny a zľavové kódy Okay, vďaka ktorým nakúpite výhodne a z pohodlia domova.