„Retro“, ako tento štýl, ktorý bol moderný pred niekoľkými desiatkami rokov, nazývame, je momentálne veľmi moderné a množstvo ľudí hľadá ideálne kúsky do interiéru. Niektorí si dokonca celé bývanie zariadia do štýlu z 80. a 90. rokov. A prečo nie? Takéto bývanie bolo väčšinou veľmi praktické a aj dizajny v tej dobe boli veľmi nápadité a odlišné. Dnes pre vás máme tipy na jednoduché retro detaily, ktoré dokážu oživiť vaše bývanie, a tým sú retro závesy a záclony. Ako tieto prvky zladiť so zvyškom interiéru?

Retro závesy a záclony – ako ich správne zakomponovať do interiéru? (Foto: pixabay.com)

Spravte z nich najvýraznejší kúsok

Prečo nespraviť z retro záclon, ktoré budú vyzerať ako z chalúpky nespraviť ten najvýraznejší kúsok celej miestnosti? Či už to bude kuchyňa, obývačka alebo spálňa. Môžu to byť napríklad dlhé závesy, ktoré majú typický vzor z 80. rokov, kedy toho na výber moc nebolo a teda práve tento vzor bol vo väčšine domácností. Do kuchyne sa hodia napríklad krátke záclony, ktoré začínajú v 3/4 okna a najvýraznejšie sú na nich čipky, prípadne rôznofarebné výšivky.

Hodia sa k jednoduchému dizajnu a neutrálnym farbám

Aby záclony alebo závesy v retro štýle čo najlepšie vynikli, nemali by sa biť s ničím iným, čo sa v danej miestnosti nachádza. Preto by mal byť nábytok, doplnky aj steny skôr v neutrálnejších alebo tlmených farbách. Výraznosť kusu nábytku môže ovplyvniť nie len jeho farba, ale aj materiál. Medzi tie najvýraznejšie patrí lesklý nábytok alebo zamatová látka na sedačke. V tomto prípade by mohli byť tieto kusy nábytku aj napriek neutrálnej farbe výrazné. Nechajte, nech je všetka pozornosť na závesoch a zvoľte radšej jemnejšie materiály v kombinácií s tlmenými farebnými odtieňmi.

Retro závesy a záclony – ako ich správne zakomponovať do interiéru? (Foto: pixabay.com)

Viac prvkov v retro štýle

No a ako zakomponovať záclony a závesy do priestoru tak, aby tam čo najlepšie sedeli? Celú miestnosť skúste zariadiť práve do tohto štýlu, do atmosféry čias pred niekoľkými desiatkami rokov. Samozrejme, toto riešenie je už o čosi nákladnejšie, no ak sa chystáte na prerábku vybranej miestnosti, tak prečo nie? Už len keď si vyberiete nábytok, ktorý bude pripomínať 80. roky, prípadne staré koberce, ktoré budú farebne ladiť so záclonami, tak to všetko bude spolu vytvárať zohratý celok.