Kto by nemal svoju obľúbenú vôňu, prípadne značku, ktorej je verný aj dlhé roky a nedá na ňu dopustiť. Kupovanie stále nového a nového flakónu, podobne ako aj ostatných vecí, nie je veľmi šetrné k životnému prostrediu. Aj na to však existuje riešenie!

Ekologický parfém? Áno, aj taký existuje!
(zdroj: unsplash.com)

Šetrite prostredie aj svoju peňaženku

Možno ste už počuli o znovuplniteľných parfémoch. V praxi to znamená to, čo je už ukryté v názve – namiesto toho, aby ste prázdny flakón od svojho parfému vyhodili, jednoducho ho znovu naplníte. Nejde tak len o ekologickejšie zachádzanie s tvorbou odpadu, ale aj o ušetrenie nejakých drobných. Ak si zrátate, koľkokrát za rok kupujete nový parfém a koľkokrát tak tým pádom ušetríte, o drobné už asi nepôjde. Dobrou správou je aj to, že plniace fľaštičky, ktoré využijete na znovunaplnenie, sú už dostupné od rôznych svetových a známych značiek, ako napríklad Prada alebo Chanel.

Aj starý flakón môže dostať druhý život

Ešte stále váhate, prečo siahnuť po znovuplniteľných parfémoch? Ekologická stopa každého človeka nie je zanedbateľná. Aj keď si myslíte, že kupovanie a vyhadzovanie voňaviek je zanedbateľná záležitosť, pre ekológiu to podstatný význam má. Ak parfém kupujete znovu a znovu, čiastočne platíte za sklenený flakón, v ktorom sa nachádza. Kupovaním náplní podstatne ušetríte. A ak už sa potrebujete zbaviť starého flakónu, nemusíte ho rovno vyhodiť. Pokojne ho využite ako difuzér, vázu na kvety alebo držiak na sviečky.

Dá sa aj bezobalovo

Flakón si dokážete naplniť veľmi jednoducho, nemusíte sa báť toho, že by ste to nezvládli. Stačí jednoducho otvoriť vrchnáčik a náplň do flakónu preliať. Niektoré značky však išli ešte ďalej a ponúkajú možnosť doplnenia parfumu v parfumérii zo špeciálnej fontány alebo doplňovacej stanice. Sú to napríklad značky Mugler alebo Lancôme. V takom prípade len prázdny flakón odovzdáte asistentovi a máte postarané. Kvôli ochrane životného prostredia sa tak nemusíte vzdávať luxusu – stačí len zmeniť zaužívané myslenie a dať šancu znovunaplniteľným parfémom.