Ruky o nás prezrádzajú mnoho. Prejavujú sa na nich prvé známky starnutia, sú citlivé na zmeny počasia a kozmetiku, ktoré používame. Najmä dezinfekčné prostriedky, ktorých sme sa za posledné roky naužívali naozaj mnoho, naše ruky doslova ničia. Ako si pomôcť, keď je pokožka na nich popraskaná a suchá?

Máte často suché ruky? Poradíme vám, ako tento problém vyriešiť
(zdroj: unplash.com)

Pozor – možno je to ekzém

Samozrejme, pri pocite suchých rúk automaticky siahame po hydratačných krémoch. Môže sa však stať, že takéto krémy vám už nemusia stačiť. Pokúste sa vyhnúť hlavne takým krémom, ktoré sú parfumované, pretože takéto zložky rovnako, ako alkohol, pokožku vysušujú. Suchá a popraskaná koža na rukách môže byť aj signálom kožného ochorenia – najčastejšie ide o lupienku alebo ekzém. V takom prípade je už najlepšie starostlivosť o pokožku na rukách konzultovať s lekárom a natierať si ju predpísanými mastičkami, nielen tými voľnopredajnými.

Extrémny chlad a teplo koži na rukách dobre nerobia

Pri suchej pokožke na rukách nie je dôležité len premasťovať ich, ale myslieť na nich aj pri činnostiach počas dňa. Minimalizujte preto styk s chemickými prostriedkami – pri upratovaní si vždy nasadzujte hrubé gumené rukavice (to isté platí pri umývaní riadu). Dávajte si pozor na to, aby ste si v zime doma nezabudli rukavice. Tie môžete používať aj na noc – samozrejme, nie hrubé vlnené, ale tenučké bavlnené, pod ktoré si ruky namastite hrubou vrstvou lanolínu, vazelíny alebo výživného krému. Rovnako sa vyhýbajte horúcej alebo úplne ľadovej vode, na suchú pokožku je ideálna tá vlažná. Ak vám ruky vysušuje aj klasické mydlo, zožeňte si nejaké na citlivú pokožku.

Maska na ruky – lacná a jednoduchá

Je dobré raz za čas dopriať rukám peeling alebo regeneračný zábal. Maska na ruky dokáže aj v priebehu niekoľkých minút pokožku zregenerovať, vzpružiť a dodať jej hydratáciu. Ingrediencie na takúto masku určite máte aj doma – stačí zmiešať dve a pol lyžičky rozmixovaných ovsených vločiek, lyžicu medu, dve lyžice kyslej smotany a polovicu lyžice olivového oleja. Všetky ingrediencie poriadne premiešajte a naneste na ruky. Ak chcete, aby sa maska do vašich rúk čo najlepšie vsiakla, zmes vlejte do jednorazových gumených rukavíc. Rukavice si následne nasaďte na ruky, zmes rozmiestnite a nechajte pôsobiť približne 2 hodiny a opláchnite. Po dvoch hodinách budú vaše ruky jemné a hydratované – ako znovuzrodené!